Zdjęcia przedstawiają: RTCN Lublin – Boży Dar 51°00’17.1″N 22°39’12.6″E
Miejsce: Święty Krzyż, woj. świętokrzyskie
Wysokość obserwatora: 583 m.n.pm.
Odległość: 113,3 km
Czas: 09.05.2023 ( o wschodzie i po zachodzie)
Autor: Paweł Kłak
Sprzęt: Canon 1100D + Sigma 150-500 mm
Opis: Mierząca ponad 200 metrów wieża nadawcza RTCN Lublin Boży Dar jest jednym z najwyższych obiektów woj.lubelskiego. Przez długi czas był to „niezdobyty” obiekt obserwacyjny ze Świętego Krzyża. Nawet sprzyjające warunki pogodowe w dzień nie pozwalały na ujrzenie obiektu zarówno z gruntu, ale także z wieży widokowej. Problemy wynikały z dalekiego dystansu (ponad 100 km) dzielącego oba te miejsca oraz z małego rozmiaru kątowego obiektu – szerokość budowli to tylko 3 m.
Dodatkowym utrudnieniem jest ograniczona dostępność wejścia na wieżę widokową, a także trudność obserwacji z gruntu- na azymucie obserwacji rosną gęste krzewy i drzewa trzeba więc znaleźć odpowiednie miejsce . Rozwiązaniem problemów „widzialnościowych” mogą być obserwacje nocne (powinno być wtedy widać światło) lub poranne (wtedy kontrast obiektu na tle nieba jest dużo lepszy niż w dzień) lub próba uchwycenia masztu za wschodzącym słońcem dwa razy w roku. Ostatecznie (po kilku nieudanych próbach) maszt został uchwycony na fotografii! I to 2 razy w ciągu jednego dnia tj. 9 maja – rano przed wschodem słońca oraz po zachodzie – w dodatku z gruntu.
O tym co jeszcze widać ze Świętego Krzyża w poście zbiorczym – https://dalekiewidoki.pl/2022/09/widok-z-wiezy-klasztornej-na-swietym-krzyzu.html
Fotorelacja Paweł Kłak.
Kierunek wyznacza Cementowania Ożarów. By ją znaleźć sprzed klasztoru należy znaleźć lukę między gałęziami drzew i krzewów. Gdy już znajdziemy Cementowanię to na prawo od niej daleko na horyzoncie powinny być widoczne kolejno – wieża w Czubówce (82 km) , komin FŁT Kraśnik (80 km) oraz RTCN Lublin Boży Dar (113 km)
Witam jestem trochę zafascynowany takimi fotografiami i mnie zawsze dziwiła jedna rzecz… mianowicie ja mieszkam dużo bliżej RTCN boży dar (40km od mojego punktu) idąc dalej.. nie widać w ogóle sporo wyższego masztu w Piaskach, a to tylko 20km dalej, dziwne bo RTCN Boży Dar mocno świeci w nocy i bardzo łatwo go można dostrzec, a co z tym najwyższym punktem w Lubelskim czyli Piaski.
Mam jeszcze pytanie jak wyodrębniłeś te konkretne budowle na fotkach, na pewno po drodze z Świętego krzyża było dużo innych masztów które świeciły w nocy?
Pozdrawiam serdecznie
Arek
Dziękuję za komentarz i zainteresowanie. Wspomniane 20 km różnicy to w przypadku obserwacji tego typu obiektów bardzo dużo. Może być tak , że Piaski chowają się za krzywizną Ziemi, ale może też być sytuacja, że na linii widzenia jest jakaś przeszkoda której nie ma w kierunku Bożego Daru. Możesz podesłać tu położenie obserwatora to sprawdzimy. Co do analizy i wyodrębnienia obiektów. Kluczowe jest znalezienie kierunku na światła Cementowni Ożarów. Na prawo od niej są Piaski na lewo od niej kolejno komin FŁT Kraśnik oraz Boży Dar. Oczywiście położenie każdego z tych obiektów było dokładnie określone na podstawie analizy azymutów z dokładnością około 0,001 stopnia.
Ja mam w promieniu 20 km do Bożego Daru, ale ukształtowanie terenu pozwala dostrzec jedynie najwyższe światło z masztu i to tylko w jednym miejscu w okolicy. Dużo „wyższych” Piask nie widać wcale…
Witam,
Na prawo od RTCN Boży Dar jest czerwone światło. Czy jest szansa, że mogłaby to być turbina wiatrowa k. Żółkiewki? Na zdjęciach widać sporą część masztu, także wydaje się, że i wiatraki powinno być widać. Czy taka obserwacja jest możliwa?
Pozdrawiam
Witam. Światła przeszkodowe turbin są mało widoczne z ziemi, one świecą bardziej do góry i raczej to bardzo mało prawdopodobne aby były widoczne z takiej odległości.
Światła są dobrze widoczne z ziemi z dużych odległości, ale tutaj te wiatraki nie pasują ze względu na kierunek. Powinny być bardziej po prawej i ich widoczność wymagałaby znacznej inwersji temperatury. W zwykłych warunkach są schowane za horyzontem.
Czy jest możliwe zobaczyć ten maszt z Łomnicy?
tak taka obserwacja jest możliwa