Rekordowa obserwacja Tatr z terenu województwa śląskiego.

Zdjęcia przedstawiają:  Tatry , Beskid Żywiecki
Miejsce: Płużniczka gmina Toszek, powiat gliwicki , województwo śląskie
Wysokość obserwatora: 282 m. n.p.m.
Odległość: Tatry – Łomnica 190,3 km – rekord obserwacji z woj.śląskiego, Gerlach 189,3 km; Beskid Żywiecki – Babia Góra 126,6 km
Czas:  30 października 2023 o wschodzie słońca
Autor: Tadeusz Bieg
Sprzęt: Canon 90D + Canon 70-300L
Historia obserwacji Tatr z tego miejsca:
Pierwsza obserwacja : 03.08.2023 – Tadeusz Bieg  – Gerlach 190 km
Najdalsza obserwacja: 30.10.2023  – Tadeusz Bieg – Łomnica 190,3 km

Opis: Tadeusz Bieg po raz pierwszy podjął próbę obserwacji Tatr z miejscowości Płużniczka (województwo śląskie) 3 sierpnia 2023 roku . Pierwsza próba potwierdziła widoczność Tatr z tego miejsca , natomiast nie spełniła oczekiwań autora z powodu braku widoczności niektórych tatrzańskich szczytów. Tadeusz 30.10.2023 r. wykorzystując dobre poranne warunki pogodowe podjął się ponownie tego zadania i uwiecznił na zdjęciach panoramę Tatr z z najdalszymi szczytami niewidocznymi poprzednio (Łomnica i Kieżmarski Szczyt). Na zdjęciach z tego dnia widzimy zwiększone działanie refrakcji atmosferycznej co spowodowało „podniesienie” widocznych szczytów znacznie wyżej ponad linię horyzontu. To są na chwilę obecną najdalsze obserwacje Tatr z województwa śląskiego. Czy są możliwe jeszcze dalsze obserwacje z województwa śląskiego? Szansa na rekord powinna być z wieży klasztornej na Jasnej Górze w Częstochowie. Widok z wieży sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej przy zwiększonej refrakcji atmosferycznej może sięgać blisko 200 km .

Aktualizacja: 9.11.2023  dotychczasowy rekord  obserwacji Tatr z woj. śląskiego został pokonany dwukrotnie. Zarówno Tatry z Jasnej Góry w Częstochowie oraz Tatry z Lipskiej Górki k. Lublińca widoczne są z dalszych miejsc niż z Płużniczki.

 

Dystans pomiędzy miejscem obserwacji a szczytem Łomnicy to 190,3 km.

Rekordowa obserwacja Tatr z województwa śląskiego. Szczyt Łomnicy widoczny ze 190,3 km z miejscowości Płużniczka w gminie Toszek w powiecie gliwickim. Fot. Tadeusz Bieg.
Zbliżenie na Tatry Wysokie z miejscowości Płużniczka. Fot. Tadeusz Bieg.
Zbliżenie na Tatry Wysokie z miejscowości Płużniczka. Fot. Tadeusz Bieg.
Panorama Tatr rozciągająca się od Babiej Góry do Leskowca. Fot. Tadeusz Bieg.

 

Link do symulacji widoku w aplikacji  udeuschle.de
Pierwsza obserwacja Tatr z miejscowości Płużniczka w powiecie gliwickim. Fot. Tadeusz Bieg. 03.08.2023
Radiostacja w Gliwicach a w tle Tatry. Fot. Tadeusz Bieg. 03.08.2023