Zdjęcia przedstawiają: Tatry Wysokie oraz Beskid Żywiecki
Miejsce: wzniesienie Krzemyk na Wyżynie Przedborskiej
Wysokość obserwatora: 315 m. n.p.m. 51.003534, 19.944552
Odległość: Mały Gerlach (słow. Kotlový štít) 205,3 km (wg. WGS 84 ; 205,2 km wg. modelu FAI); Gerlach 205 km; Łomnica 202 km.
Czas: 2 stycznia 2025
Autor: Paweł Kłak
Sprzęt: Canon 6D – Sigma 150-500 mm – Paweł Kłak
Opis: Wyżyna Przedborska to makroregion naturalny w dorzeczu górnej Pilicy obejmujący fragmenty woj.świętokrzyskiego oraz woj.łódzkiego. Jej najwyższe pasmo – Przedborsko-Małogoskie stanowi wyraźnie zaznaczony w krajobrazie wał, ciągnący się od doliny Pilicy koło Przedborza w kierunku południowo-wschodnim. Jedno z najwyższych wzniesień Fajna Ryba (347 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem woj.łódzkiego. Na granicy woj.świętokrzyskiego oraz woj.łódzkiego znajduje się wzniesienie Krzemyk (330 m n.p.m.). O świcie 2 stycznia 2025 r. na dalekim horyzoncie dostrzec można było Tatry oraz Beskid Żywiecki. Do uwiecznionego na zdjęciach masywu Gerlacha dystans wynosi 205,2 km.
Mapa obserwacji.
Uwaga: 13 listopada 2010 r. Rafał Cisłowski sfotografował ze wzniesienia Krzemyk sfotografował Łomnicę – dystans to 202 km.
Dzięki kolego za przypomnienie mojego osiągnięcia Tatr z Dobromierza sprzed 14 lat 🙂
Rafał w tamtym czasie to była chyba jedna z najdalszych potwierdzonych obserwacji z terenu Polski. Czy później próbowałeś fotografować Tatry z okolicy ?
Gratulacje. Mam pytanie. Da się sfotografować Tatry z Mazowsza lub Dolnego Śląska? Z gór, wzniesienia, komina albo masztu? Dużej refrakcji trzeba by do tego?
teoretycznie , a ja myślę że i praktycznie można uchwycić Tatry z Masywu Ślęży – ponad 300 km to dolnośląskie. Z woj.mazowieckiego (nie mylić z Mazowszem) z wieży p.poż. na wzniesieniu Altana. Jeśli to się uda będziemy mieć 9 województw w Polsce z których dokonano obserwacji Tatr.
Wydaje mi się, że z województwa mazowieckiego da się jeszcze uchwycić Tatry z masztu RTCN Przysucha/Kozłowiec (wysokość – 213 m, odległość do Tatr – 240-248 km), a z innych miejsc – z masztu RTCN Częstochowa/Wręczyca Wielka (wysokość 240 m, odległość do Tatr – 205-210 km) i RTCN Prudnik/Chrzelice (wysokości 221 m, odległość do Tatr – 220-230 km). Mylę się?
Są jeszcze jakieś niezbadane miejsca , potencjałem na 200 km+? Może na wschód od Rzeszowa?
na wschód od Rzeszowa z terenu Polski to chyba tylko Bieszczady – Kińczyk Bukowski w Bieszczadach Zachodnich – 202 km do Wielkiej Koszystej . Byc może uda się znaleźć miejsca na Roztoczu lub Wyżynie Lubelskiej z 200 km
[…] Kłak, znany fotograf i autor strony „Dalekie widoki” (tutaj), wykonał niezwykłe zdjęcia Tatr. Fotografował je 2 stycznia 2025 roku ze wzniesienia Krzemyk […]
Tak przy okazji… data w podpisie ostatniego zdjęcia. Do 13 listopada 2025 jeszcze trochę zostało. Proroctwo jakieś ;-)? Popraw.. .
Panie Pawle pytanie od człowieka nieobeznanego z tematem. Cz tatry z zdjęć powyżej można było dostrzec gołym okiem? Czy były widoczne tylko dzięki zbliżeniu na aparacie ?
Co ciekawe Tatry mimo małego rozmiaru kątowego były możliwe do zaobserwowania gołym okiem. Nawet byłem w stanie rozroznic „kopułkę” Lodowego od grupy Łomnicy.