Wieża klasztorna z tarasem widokowym na Świętym Krzyżu jest jednym z najlepszych miejsc widokowych nie tylko w Górach Świętokrzyskich , ale w całej Polsce.

Z tarasu wieży można podziwiać pobliskie pasma Gór Świętokrzyskich jak Jeleniowskie, Klonowskie czy Cisowsko-Orłowińskie. Możliwe są także dużo dalsze widoki.  Zobaczymy stąd odległe miasta takie jak Radom, Pionki,  Puławy ,Tarnobrzeg, Rzeszów , Tarnów.  , Możliwe są też obserwacje długodystansowe szczytów pasm górskich   takich jak Beskidy ,Góry Lewockie w Słowacji ale przede wszystkim Tatr . Rekordowa obserwacja to szczyt Ostra w Tatrach Zachodnich , oddalony  o ponad 210 km.    Post ze zdjęciami Tatr , Beskidów z wieży klasztornej znajduje sięna tej stronie pod linkiem –  https://dalekiewidoki.pl/2021/11/tatry-babia-gora-pilsko-swiety-krzyz.html

Poniżej relacja z dnia 1 września 2022 . Autor:  Paweł Kłak

Kierunek północny – azymut 300° – 40° – województwo mazowieckie

Ten kierunek to głównie obserwacja położonych daleko na horyzoncie obiektów i wzniesień województwa mazowieckiego.

Najdłuższe obserwacje w kierunku północnym to  obiekty industrialne miast Radom (65 km) , Pionki (72 km)  a także Elektrownia Kozienice (94 km). Widoczne są również turbiny  i farmy wiatrowe k. Orońska (50 km)  , Jedlińska  (75 km) oraz w Sokole (110km), Na dalekim horyzoncie dostrzec można wiele stacji BTS. Jednym z najdalej położonych jest maszt w Trojanowie (109 km).  Niestety nie udało się zaobserwować odległego o ponad 135 km masztu w podwarszawskim Raszynie.

Panorama. Po lewej wieża RTCN Święty Krzyż. Na horyzoncie maszt BTS Występa. Widok na Pasmo Klonowskie z najwyższym wzniesieniem Bukową Górą.
Panorama. Widok na Psarską i Miejską Górę. Widoczne miasto Bodzentyn oraz w tle Pasmo Sieradowickie z najwyższym szczytem Kamieniem Michniowskim. W oddali wzniesienia Garbu Gielniowskiego.
Panorama. Wzniesienia Pasma Sieradowickiego. Na horyzoncie maszt BTS Skarżysko Kamienna.W oddali wzniesienia Przedgórza Iłżeckiego.
Panorama. Na pierwszym planie farma turbin wiatrowych w Szerzawach. W oddali farma wiatrowa koło Orońska (50 km) oraz komin w Wierzbicy (43 km).
Farma wiatrowa w okolicach Orońska. Link 51°18’16.8″N 20°57’57.8″E – azymut 353,06° oraz wiatrak w Jarosławicach – 66 km widziane z wieży klasztornej na Świętym Krzyżu. Na pierwszym planie  jeden z pięciu wiatraków w Szerzawach w gminie Pawłów.
Panorama. Widok na Starachowice ( około 25 km ) na pierwszym planie. W oddali miasto Radom (około 60-65 km). Widoczny wyraźnie kominy Ciepłowni  Radom Południe i Północ oraz  radomskie osiedla Południe , Młodzianów, Prędocinek.  Widoczne również wiatraki koło Jedlińska (ok. 75 km)
Widok z wieży klasztornej na Świętym Krzyżu. Na pierwszym planie Starachowice , w oddali Radom. Widoczny wyraźnie kominy Ciepłowni  Radom Południe i Północ oraz dwa maszty (150 metrowe i 100 metrowe)  RON  Radom Wacyń. Widoczne zabudowania radomskich osiedli Południe i Młodzianów oraz Katedra Opieki NMP w Radomiu (60 km).
Widoczne osiedle Młodzianów ,osiedle Prędocinek , osiedle Glinice oraz m.in. katedra w Radomiu . Odległość ok. 60 km. Odległość do Starachowic to około 20 km.

 

Panorama. Widok na farmę wiatrową koło Iłży (25-30 km). W oddali kominy i industrial Elektrowni Kozienice (94 km). W prawym górnym rogu widoczny Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży (36 km) a daleko na horyzoncie industral miasta Pionki (70-75 km) .
Na pierwszym planie farma wiatrowa koło Iłży. W oddali Elektrownia Kozienice (51°39’55.0″N 21°27’52.0″E) . Azymut: 17,56° . Odległość 94,10 km
Panorama. Na pierwszym planie gmina Pawłów. W oddali wzniesienia Przedgórza Iłżeckiego oraz Równiny Radomskiej. W oddali na horyzoncie wiatrak w Sokole (110,4 km) oraz maszt BTS w Trojanowie (109,3 km). Z prawej strony zdjęcia widoczne Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie.
Widoczny Zamek Biskupów Krakowskich w Iłży (36 km) a daleko na horyzoncie industral miasta Pionki (70-75 km) .
Turbina wiatrowa w Sokole (51°45’53.3″N 21°42’15.3″E) widziana z wieży klasztornej na Świętym Krzyżu. Azymut 23,96°. Odległość: 110,41 km
Widoczny maszt w Trojanowie (51°42’50.2″N 21°49’48.8″E)  w woj. mazowieckim.  Azymut:  29,33° . Odległość: 109,34 km

Kierunek wschodni –  azymut 40 ° – 135° – województwo lubelskie

Ten kierunek to głównie obserwacja położonych daleko na horyzoncie obiektów i wzniesień województwa lubelskiego oraz częściowo województwa podkarpackiego.

Z obiektów naturalnych możliwych do zaobserwowania najciekawsze wydają się  Wzniesienia Urzędowskie należące do Wyżyny Lubelskiej, a przede wszystkim położone daleko na horyzoncie pojedyncze wzniesienia Roztocza Zachodniego (92 km- 105 km).

Najdłuższe obserwacje  obiektów industrialnych w kierunku wschodnim to – farma wiatrowa Lubartów k. Michowa (113 km) , Zakłady Azotowe Puławy (93 km) , Zamek w Janowcu (78,5 km)  , wieża SLR Kazimierz Dolny (82,3 km) oraz komin Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku (80 km). Widoczne są również turbiny wiatrowe w okolicach Lublina – w Cuplach (85 km) i  Bełżycach (91,8 km) , Na dalekim horyzoncie dostrzec można wiele stacji BTS oraz masztów i wież telekomunikacyjnych . Jednymi z najdalej położonych są: wieża RON Kraśnik w Czubówce  (81,7  km) oraz maszt BTS w Pusznie Skokowskim (73 km) .  Niestety nie udało się zaobserwować kilku ciekawych obiektów, które według symulacji prawdopodobnie są możliwe do zaobserwowania  np.  RTCN Ryki (106 km) , RTCN Piaski (131 km)  i RTCN Boży Dar (113,4 km) – ze względu na słaby kontrast oraz cienkość tych obiektów oraz komin EC Lublin-Wrotków (112,5 km) – niestety okazało się , że jest schowany za lasem, który znajduje się na tym azymucie.

Panorama. Po lewej widoczny Zbiornik Wióry. Nad nim na horyzoncie oddalone o 93 km Zakłady Azotowe w Puławach. Na horyzoncie widoczny Zamek w Janowcu (78,5 km).
Zakłady Azotowe w Puławach widziane z wieży klasztornej na Świętym Krzyżu. Azymut 43,61°. Odległość: 92,4 km
Zamek w Janowcu (78,2 km) oraz farma wiatrowa Lubartów k. Michowa (113 km) widziane z wieży klasztornej na Świętym Krzyżu.

 

Panorama.  Na pierwszym planie miasto Ostrowiec Świętokrzyski. Na horyzoncie widoczne wzniesienia w okolicy Wisły a w oddali turbiny wiatrowe w okolicach Lublina.
Turbina wiatrowa w Cuplach pod Lublinem. Azymut 66,51°. Odległość: 85,03 km.
Turbina wiatrowa w Bełżycach koło Lublina 51°08’51.6″N 22°16’56.6″E Azymut: 69,07°. Odległość: 91,82 km.

 

Maszty BTS – Boby-Księże 71,8 km, Okręglica 75,6 km,
Panorama w kierunku Ożarowa i Kraśnika. Widoczne zabudowania Cementowni Ożarów. Na dalekim horyzoncie industrial miasta Kraśnik. Z prawej strony kadru widoczne słupy energetyczne nad Wisłą w okolicach Annopola.
Widok na Cementownie w Ożarowie. W oddali wieża telekomunikacyjna w Czubówce (81,7 km) oraz komin Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku (80 km)
Widoczne słupy energetyczne nad Wisłą w okolicach Annopola.

 

Panorama. Widok w kierunku wschodnim. Na pierwszym planie rozległa Wyżyna Sandomierska.  Po lewej u góry – okolice Annopola.  Na horyzoncie  Wzniesienia Urzędowskie należące do Wyżyny Lubelskiej. Daleko na horyzoncie pojedyncze wzniesienia Roztocza Zachodniego.
Na horyzoncie Wzniesienia Urzędowskie należące do Wyżyny Lubelskiej – m.in. Rezerwat Doły Szczeckie. Daleko na horyzoncie (około 100 km ) pojedyncze wzniesienia Roztocza Zachodniego.
Na horyzoncie wzniesienie Sadzonka w Godziszowie na Roztoczu Zachodnim. To pierwsza i najdalsza obserwacja Roztocza z Gór Świętokrzyskich.
Kamieniołom w Łysakowie Janów Lubelski oraz okolice Frampol

 

 

 

Panorama. Widok na Pasmo Jeleniowskie (Witosławska , Szczytniak, Jeleniowska).

Kierunek południowy-wschodni – azymut 131° – 158 ° – województwo podkarpackie i małopolskie

Panorama w kierunku południowo-wschodnim.  Nad górą Jeleniowską widoczny komin Siarkopolu w Tarnobrzegu (56 km).  Na horyzoncie widoczny komin elektrociepłowni  w Rzeszowie (112,2 km) oraz RTCN Krosno – Sucha Góra (134 km) . Po prawej stronie zdjęcia widoczna Elektrownia Połaniec (51 km) . Daleko na horyzoncie wzniesienia  Pogórza Strzyżowskiego oraz pojedyncze szczyty Pogórza Dynowskiego (Wilcze 132,5 km, Sucha Góra 134,1 km, Spalona 125,2 km).
Panorama. Na horyzoncie Pogórze Strzyżowskie i jego najwyższe wzniesienie – szczyt Bardo (113,3 km) . Na pierwszym planie gmina i miasto Łagów. W oddali osiedla miasta Połaniec. Widoczny komin  Firmy Oponiarskiej w Dębicy (93,5 km).

 

Na horyzoncie Beskid Niski  ( Kolanin, Kornuty, Ostra, Góry Grybowskie – Jelenia , Maślana i Zielona ) oraz  Pogórze Cieżkowickie (od lewej Liwocz , Kokocz, Kamionka, Brzanka) .

Widok na Górę Chełm w Beskidzie Niskim oraz Jaworzynkę i Ubocz w tym samym paśmie. Poniżej Pogórze Cieżkowickie z górą św. Marcina w Tarnowie i znajdującym się na niej nadajniku RTON. Beskid Niski ( Jaworzyna, Runek , Kozie Żebro oraz najbardziej wysynięty na zachód szczyt Jodłowa ). Po prawej od Koziego Żebra ( i nad Jodłową) Beskid Sądecki. Poniżej wzniesienia Pogórza Ciężkowickiego – Klimont i Wał.  Po prawej najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego Radziejowa (160 km) .

 

 

Kierunek zachodni 241-261 stopni – Wyżyna Krakowsko – Częstochowska

 

 

 

Widoczne wzniesienia koło Smolenia – Sikorowa Skała 107,4 km. Najdalej położony Cisownik – 115,3 km oraz Góra Janowskiego – 115 km. Widoczne również zabudowania i obiekty industrialne miasta Jędrzejów (~55-60 km).
Widok ze Świętego Krzyża na wzniesienia Wyżyny Częstochowskiej – Góra Zborów – 111,8 km Wielka Góra – 114 km. Widoczny Zamek w Chęcinach – 42 km.

 

Kierunek zachodni 260-281 stopni.

Widok w kierunku zachodnim . Widoczne zachodnie pasma Gór Świętokrzyskich – min. Oblęgorskie , Zgórskie. W oddali wzniesienia Wyżyny Przedborskiej. W odległości około 30 km widoczne miasto Kielce.