Mapa najdalszych obserwacji naziemnych z Polski.
Przedstawione obserwacje dotyczą obiektów znajdujących się na powierzchni Ziemi – naturalnych (formy ukształtowania terenu, lasy) bądź zbudowanych przez człowieka i zostały wykonane również z powierzchni Ziemi lub obiektów z nią związanych.
Uwagi:
1 Daty i autorzy dotyczą pierwszych obserwacji danego obiektu z danego miejsca (jeśli nie podano inaczej).
2 Brak dokładnej lokalizacji punktu obserwacji. Dla Kamiennika i Góry Świętej Anny podano odległość według źródła. Dla Milczan odległość jest orientacyjna – w źródle nie jest określona odległość do najdalszego widocznego szczytu – Kończystej.
Odległości obliczono na podstawie współrzędnych geograficznych za pomocą kalkulatora Eda Williamsa według dwóch modeli kształtu Ziemi, z zaokrągleniem do 0,1 km. Model FAI (Międzynarodowej Federacji Lotniczej) to kula o promieniu 6371 km, natomiast WGS-84 jest dokładniejszym modelem elipsoidalnym. Model FAI bardziej odbiega od rzeczywistego kształtu planety, ale wymaga znacznie mniej skomplikowanych obliczeń i jest często używany do pomiarów odległości np. na Mapach Google czy w symulatorze panoram Ulricha Deuschle. Kolejność obserwacji w tabeli jest określona według odległości w modelu FAI. W przypadku identycznych odległości po zaokrągleniu, kolejność jest ustalona na podstawie wartości bez zaokrąglania.
Odległości do widocznych szczytów górskich podano do ich wierzchołków. Obserwacje obiektów znajdujących się w różnych makroregionach fizycznogeograficznych z tego samego punktu traktowane są jako oddzielne. Przy określaniu położenia punktów według podziału administracyjnego wykorzystano dane dostępne w Geoportalu, natomiast według podziału fizycznogeograficznego – Geoserwis Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Autorzy opracowania: Łukasz Wawrzyszko, Paweł Kłak