474920187 1018698100091095 4581034722075067788 n

Tatry z Górskiego Domu Turysty pod Biskupią Kopą

Zdjęcia przedstawiają: Tatry Zachodnie oraz Beskidy
Miejsce:  Górski Dom Turysty pod Biskupią Kopą oraz stok pd.-wsch. Biskupiej Kopy
Wysokość obserwatora: 773 m n.p.m. (Górski Dom Turysty) oraz 853 m n.p.m. (stok pd.-wsch.)
Odległość: Bystra 210,9 km – wg. modelu WGS 84 ; (210,4 km wg. modelu FAI);  z Górskiego Domu Turysty oraz Bystra -210,5 km – wg. modelu WGS84 z pd.-wsch. stoku Biskupiej Kopy.
Czas:  30 stycznia 2025
Autor: Andrzej Wojciechowski (zdjęcia z Domu Turysty) oraz Tadeusz Bieg i Adrian Biela (zdjęcia ze stoku pd.-wsch. Biskupiej Kopy)
Sprzęt: Nikon Coolpix A900 – Andrzej Wojciechowski; Canon90D + Canon 70-300 – Tadeusz Bieg;  Canon EOS R7 + Sigma 150-600 – Adrian Biela

 

Mapa obserwacji.

Rekordowa obserwacja Tatr z polskich Sudetów – Dom Turysty pod Biskupią Kopą (~211 km)

30 stycznia 2025 roku po raz pierwszy potwierdzono tak daleką obserwację Tatr z polskich Sudetów – z Górskiego Domu Turysty pod Biskupią Kopą (woj. opolskie). Odległość do szczytu Bystrej (2248 m) w Tatrach Zachodnich wynosi tu 210,9 km (wg modelu WGS 84) , ustanawiając nowy rekord dla polskich Sudetów i województwa opolskiego. Autorem fotografii jest Andrzej Wojciechowski.

Górski Dom Turysty pod Biskupią Kopą – to właśnie stąd uchwycono najdalszy widok z polskich Sudetów.
Najdalsza obserwacja Tatr z polskich Sudetów wykonana 30 stycznia 2025 przed wschodem słońca z Górskiego Domu Turysty pod Biskupią Kopą (opis szczytów i odległości wg modelu FAI). Fot. Andrzej Wojciechowski.
Zdjęcie widoku na Tatry Zachodnie z Górskiego Domu Turysty pod Biskupią Kopą z silnie zwiększonym kontrastem (widać dobrze szczyty Tatr) wraz z identyfikacją szczytów (opis szczytów i odległości wg modelu FAI). Fot. Andrzej Wojciechowski.
Zdjęcie widoku na Tatry Zachodnie z Górskiego Domu Turysty pod Biskupią Kopą z silnie zwiększonym kontrastem (widać dobrze szczyty Tatr) wraz z identyfikacją szczytów (dystans wg. WGS84 ). Fot. Andrzej Wojciechowski.
Symulacja z www.udeuschle.de nałożona na zdjęcie.

 

Dalekie obserwacje Tatr z polskich Sudetów.

Ze względu na uwarunkowania geograficzne jedynie niewysokie Góry Opawskie, położone na wschodnim krańcu polskich Sudetów, umożliwiają obserwowanie Tatr. Kluczową rolę w odkrywaniu i dokumentowaniu takich miejsc odegrali Robert Jamróz oraz Tadeusz Bieg. Ten drugi w trakcie swoich wędrówek zidentyfikował  łącznie dziesięć punktów w polskiej części Sudetów, z których – przy sprzyjających warunkach atmosferycznych – można dostrzec Tatry.

Wśród  nich na czele znajduje się wspomniana Biskupia Kopa, z której odległość do Tatr przekracza 200 km, natomiast pozostałe punkty (z odległościami 170–190 km) to:  Gołąbki, Kowarz, Masłowiec, wzniesienie koło Chróstna, Barania Kopa, Widnogóra, Osobita, Kozubiec i Kruczek.

Szczegółowe informacje i potwierdzone obserwacje z tych lokalizacji Tadeusz Bieg opisał na prowadzonym przez siebie blogu:  https://dalekieobserwacje.blogspot.com/2024/12/top-10-aktualnie-mozliwych-obserwacji.html.

Punkty w polskich Sudetach z których sfotografowano Tatry.

Obserwacje Tatr z Biskupiej Kopy.

Dotychczasowe obserwacje Tatr z masywu Biskupiej Kopy prowadzono zarówno z wieży widokowej po czeskiej stronie, jak i z punktu na południowo-wschodnim stoku po stronie polskiej, tuż przy granicy polsko-czeskiej. To drugie miejsce uchodziło za najdalszy punkt w polskich Sudetach, z którego można dostrzec Tatry. Znajduje się on prawie kilometr na południe od Górskiego Domu Turysty, a według modelu WGS84 odległość do Bystrej wynosi stamtąd 210,5 km. Co istotne, oba wymienione tu punkty są położone bliżej Tatr niż sam Górski Dom Turysty.

Warto zaznaczyć, że wspomniana wieża widokowa stoi na szczycie wznoszącym się na 890 m n.p.m. i dodatkowo mierzy 18 m wysokości, zaś punkt na południowo-wschodnim stoku znajduje się na wysokości 853 m n.p.m. Dla porównania – Górski Dom Turysty położony jest dużo niżej – na poziomie 773 m n.p.m. co pokazuje trudność tej obserwacji.

 

Trzy miejsca z widokiem na Tatry w masywie Biskupiej Kopy. Wieża widokowa znajduje się po czeskiej stronie. Punkt na pd.-wsch. stoku na granicy polsko-czeskiej. Punkt Górski Dom Turysty leży całkowicie na polskim terytorium. Stąd wykonana została rekordowa obserwacja Tatr z polskich Sudetów.

 

Warto wspomnieć , że tego samego poranka (30 stycznia 2025) Tatry były sfotografowane zarówno z Górskiego Domu Turysty jak i z wspomnianego punktu na pd.-wsch. stoku Biskupiej Kopy. Zdjęcie stamtąd wykonali Tadeusz Bieg wraz z Adrianem Bielą.  

Tatry Zachodnie widziane o poranku 30 stycznia 2025 r. Fot. Tadeusz Bieg.
Zdjęcie Tatr z pd.-wsch. stoku Biskupiej Kopy o poranku 30 stycznia 2025 roku. Fot. Tadeusz Bieg.
Zbliżenie na Tatry Zachodnie widziane z pd.-wsch. stoku Biskupiej Kopy: od lewej Bystra, Raczkowa Czuba, Wyżnia Magura, Rohacz Ostry, Rohacz Płaczliwy i Trzy Kopy. Fot. Adrian Biela.
Zbliżenie na Tatry Zachodnie widziane z pd.-wsch. stoku Biskupiej Kopy. Opisy i fot. Adrian Biela.

Warto też przedstawić wcześniejsze zdjęcia Tadeusza z tego miejsca z 16 września 2023 r. Ciekawie wyglądały wtedy zmirażowane załamaniem światła w atmosferze wierchołki odleglych szczytów.

Tatry Zachodnie z pd.-wsch. stoku Biskupiej Kopy. Fot. Tadeusz Bieg. 16 września 2023 r.

Co widać z Biskupiej Kopy?

Poza Tatrami Zachodnimi z Biskupiej Kopy widać dobrze szczyty Beskidów Śląskiego (np. Skrzyczne), Żywiecko-Orawskiego (np. Babia Góra), Żywiecko-Kisuckiego (np. Wielka Rycerzowa), Morawsko-Śląskiego (np. Lysá hora). Widać także odległe sudeckie szczyty: Śnieżnik oraz Śnieżkę.

 

Panorama z Górskiego Domu Turysty pod Biskupią Kopą. Opisy oraz fotografia: Andrzej Wojciechowski.
Babia Góra, Klimczok i Skrzyczne obserwowane z Biskupiej Kopy. Fot. Tadeusz Bieg.
Mała Fatra i Beskid Śląsko-Morawski obserwowany z Biskupiej Kopy. Fot. Tadeusz Bieg.
Cień Babiej Góry widoczny z Biskupiej Kopy podczas wschodu słońca za Klimczokiem. Fot. Tadeusz Bieg, 30 stycznia 2025.
Śnieżka (132km) widziana z Biskupiej Kopy. Fot. Tadeusz Bieg.
Śnieżnik widziany z Biskupiej Kopy. Fot. Tadeusz Bieg.

 

5 1 głosuj
Ocena artykułu
Subscribe
Powiadom o
guest

23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysiek_S
Krzysiek_S
3 miesięcy temu

Cieszę się bardzo, widząc te materiały. Widoki Tatr (i nie tylko) z Biskupiej Kopy budziły ochy i achy dobrych kilkanaście lat temu, gdy możliwe były tylko z wieży. Potem ten znakomity punkt widokowy jakby trochę popadł w zapomnienie, być może jako „do cna wyeksploatowany” przez Roberta. Z masowego zamierania lasu nie ma się wprawdzie co cieszyć, jednak z czysto „dalekoobserwatorskiego” punktu widzenia otworzyło ono na kilka lat nowe możliwości. Trzeba je porządnie udokumentować, pamiętając, że nie są dane na zawsze.
Andrzej, specjalne pozdrowienia!
Tadeusz, czy nad szczytem Babiej Góry była chmurka czy miraż?

Tadeusz Bieg
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

Krzysztofie zgodzę się z Twoim zdaniem, że trzeba to „porządnie udokumentować, pamiętając, że nie są dane na zawsze”. Sam doświadczyłem tego próbując zrobić Tatry ze Srebrnej Kopy w 2023 r. z polskiej strony. Było to już nie wykonalne z powodu odrastającego drzewostanu. Aktualnie otworzyły się doskonałe możliwości obserwacyjne w dwóch sudeckich pasmach górskich, które nagle stały się super atrakcyjne po wycince lasów. Chodzi o Niski Jesionik i czeską część Gór Opawskich. Jak przejrzysz portale dalekoobserwacyjne to nie zobaczysz, żadnych zdjęć Tatr z tych gór. Ja tam jeździłem głównie na grzyby, teraz się to zmieniło i ostatnio zrobiłem pięć obserwacji z Gór Opawskich (max. 225,3km) oraz kilka z Niskiego Jesionika (max. 218km do Tatr). Część tych obserwacji już umieściłem na moim blogu (dalekieobserwacje.blogspot.com), a na bieżąco wrzucam na swojego FB i portale dalekoobserwacyjne. Nawet napisałem taki tekst „Terra incognita” dalekich obserwacji.
Co do pytania: miraż czy chmurka za Babią Górą, to patrząc na inne niepublikowane zdjęcia obstawiam chmurki.

IMG_1113_LR_20250130_BK_p48
Krzysiek_S
Krzysiek_S
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Tadeusz Bieg

Z przyjemnością przeczytałem artykuł o obserwacjach z Niskiego Jesioniku. Faktycznie była to dotąd terra incognita. Nie żeby nigdy wcale, bo byłem tam ponad 30 lat temu (dawne piękne czasy – to po tamtej wycieczce ukułem szyderczą nazwę „Wierch Szalonych WOPistów”, bo nazwy „Na Hranici” ani żadnej polskiej nie uświadczyłem na mapie), ale to było długo przed czasami DO, a przez Niski Jesionik przeszliśmy w nocy z Krnova do Vrbna pod Pradědem, więc nie widziałem zbyt dużo :-). Obserwacyjnie w rzeczy samej niczego nie kojarzę – jeśli już, to jako obiekty widziane, a nie widokowe.
Jeśli chodzi o te 225 km, to czyżbyś zobaczył Krywań z poręby na Příčným vrchu? Tak pytam, bo napisałeś, że z Niskiego Jesioniku najdalej było 218 km do Gerlacha.

Tadeusz Bieg
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

Na Příčným byłem, ale nie było jeszcze dziury w drzewostanie, natomiast te 225km to ze szczytu bez nazwy o wysokości 855m w czeskich Górach Opawskich.

Tadeusz Bieg
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

Widok ze szczytu NN 855m w Górach Opawskich.

IMG_0812_LR_20250119_N855_Tatry-Wysokie_Gerlach_225.3km_opis48_p48
Krzysiek_S
Krzysiek_S
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Tadeusz Bieg

Tam nawet nie dotarłem, a jak widać, miejsce jest świetne. Poręba na Příčným była już 2 lata temu. Od surrealistycznego krzesła na szczycie, które wyglądało, jakby ktoś przyniósł je kilka lat wcześniej z jakiejś poczekalni, trzeba było przejść może kilkadziesiąt metrów przez las, w kierunku mniej-więcej zachodnim i wychodziło się na skraj całkiem świeżej poręby. Nie sądzę, żeby już zarosła. Niestety, pogoda była zdecydowanie za słaba, żeby przekonać się, czy można stamtąd zobaczyć Tatry, a w tamtym momencie – nawet Beskidy.

Pricny-krzeslo
Krzysiek_S
Krzysiek_S
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

Dodać można tylko jedno zdjęcie, więc jeszcze sama poręba.

Pricny-poreba
Tadeusz Bieg
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

Czy możesz Krzysztofie podać współrzędne? Czy rzeczywiście idziesz w kierunku zachodnim na ten wyręb? Idąc na zachód nie zobaczyłem Tatr, na wschód i owszem w odległości 225,1km Szatan.

Krzysiek_S
Krzysiek_S
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Tadeusz Bieg

Już sprawdziłeś na miejscu, czy Ulrich pokazał :-)? Oczywiście, że we wschodnim, a pewnie nawet północno-wschodnim. Pomyliłem się, nazywając strony świata, a to znaczy, że już nie jest dobrze…
Odbiornika GPS nie mam, więc współrzędnych nie notowałem, ale to naprawdę jest bardzo blisko szczytu i nie ma co się bawić w nawigację. Na zdjęciu z krzesłem (miejsce oczywiste – krzesła może już nie ma, ale drogowskaz turystyczny na pewno tak) widać, gdzie światło prześwituje między drzewami – poszedłem w jego stronę w las i po przejściu kilkudziesięciu metrów stanąłem na skraju poręby.

Tadeusz Bieg
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

Sprawdziłem na Urlichu, bo nie pasował mi ten zachód nic a nic. Przy tym potwierdzeniu pomyłki, współrzędne są mi niepotrzebne 🙂 Trzeba się tam po prostu przespacerować, tylko warunki na na razie nie na DO, ale spacerek od źródeł Opawicy, czemu nie !

Tadeusz Bieg
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

Faktycznie widać przejaśnienie lasu ze szczytu 🙂

20250405_070231
Krzysiek_S
Krzysiek_S
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Tadeusz Bieg

I co – byłeś tam teraz i nie poszedłeś sprawdzić dokładniej? A ja jeszcze raz przyjrzałem się kilku zdjęciom, które stamtąd zrobiłem 2 lata temu. Nie publikowałem ich (oprócz późniejszego o przeszło 4 godziny Sky Tower spod Kutnego vrchu), bo uznałem, że bez Tatr nie bardzo jest czym się chwalić :-). Tymczasem okazało się, że jeśli się trochę postarać (czyli komputerowo zmasakrować obraz), to Beskidy są widoczne pomiędzy strefami opadów. Z jednym zdjęciem trafiłem akurat tam, gdzie trzeba: proszę bardzo, od lewej widać Skrzyczne (ledwo-ledwo), potem Czantorię, Przypiór, Cieślar, Stożek Wielki i Kyrkawicę. Oczywiście żaden z tatrzańskich szczytów się nie pokazał, ale możemy być pewni, że interesujący kierunek jest odsłonięty – przynajmniej jeszcze przez jakiś czas.

Pricny-poreba2
Tadeusz Bieg
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

Krzysztofie, byłem w piątek i sobotę, trzy razy na szczycie (powód prozaiczny, przy pierwszym podejściu zgubiłem kurtkę i próbowałem ją znaleźć, na razie bez powodzenia). Z widokami też nie było rewelacji. Jedyna pewna DO to Lysa hora i Trawny. Poniżej zdjęcie, które mogłoby być z Tatrami, ale mam wątpliwości.

IMG_3794_LR_20250405_Pricny2
Tadeusz Bieg
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

Też po masakrze zdjęć o świcie zobaczyłem BSM, ale takie widoki mnie nie satysfakcjonują 🙂

IMG_3706m_LH_opis48_p48
Tadeusz Bieg
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

Jeszcze jedno dyskusyjne zdjęcie Tatr (?)

IMG_3653mw1_p22_o24
Krzysiek_S
Krzysiek_S
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Tadeusz Bieg

Na pierwszym zdjęciu widać moim zdaniem wierzchołki chmur, do złudzenia przypominajęce łańcuch górski. Są za wysoko nad horyzontem i „turni” po lewej stronie jest za dużo. Drugie nie budzi wątpliwości, jest nawet światełko, no ale wiadomo – nie po to idzie się na wschód Słońca. Trzecie… Nie wiem. Muszę natomiast o coś zapytać – czy to jest Karlova hora? Jeśli tak, to czy nosisz ze sobą teleskop astronomiczny, czy co? Powiększenie i szczegółowość tego zdjęcia są (dla mnie) porażające!
A kurtki szkoda. Żeby wlać w serce trochę nadziei – cuda się zdarzają, więc może się znajdzie… 30 lat temu na Hali pod Śnieżnikiem, po zmierzchu i w narastającej zamieci śnieżnej wiatr porwał rękawicę, którą musiałem po coś zdjąć i przez nieuwagę wypuściłem. Rano ją znalazłem, może 50 metrów od pechowego miejsca, zaczepioną o świerczek. Mam te rękawice do teraz, wczoraj nawet je zakładałem :-).

Tadeusz Bieg
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

Ja mam nadzieję, że ją odzyskam. Zachciało mi się iść bez szlaku, ale na szczęście zapisałem trasę w Garminie. Wracając po śladzie miałem nadzieję odnaleźć zgubę, tyle, ze w połowie drogi skończyła mi się bateria i trop się urwał 🙁

Tadeusz Bieg
2 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

Po 2 tygodniach wybrałem się ponownie na Pricny i pełny sukces, znalazłem na mojej trasie zgubioną kurtkę. Przeleżała w lesie prawie 3 tygodnie !

20250421_143000
Krzysiek_S
Krzysiek_S
2 miesięcy temu
Odpowiedz  Tadeusz Bieg

Wyobrażam sobie Twoją radość na jej widok :-).

Krzysiek_S
Krzysiek_S
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Tadeusz Bieg

No, może trochę się zapędziłem z tym teleskopem, ale rozdzielczość masz dwukrotnie większą niż ja, no i nie ma mydła. Tak mnie wzięło, bo przypuszczam, że gdybyś był 19 stycznia na Ślęży, to na 99% mielibyśmy potwierdzone Tatry stamtąd.
A na zdjęciu, które tak mnie rozwaliło, mogą być Starorobociański i Jakubina/Raczkowa Czuba.

Tadeusz Bieg
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

19 stycznia były super warunki i wykorzystałem je w Niskim Jesioniku (2x 210km+) i w Górach Opawskich (4x 220km+ z rekordem 225,3km). Poniżej zdjęcie z Karlovej hory na Tatry.

IMG_0558_LR_20250119_CV_KH_Tatry_opis42
Krzysiek_S
Krzysiek_S
3 miesięcy temu
Odpowiedz  Krzysiek_S

Wrrr…. nie Skrzyczne, tylko Barania Góra!

Tadeusz Bieg
3 miesięcy temu

Gratulacje dla autora najdalszej obserwacji Tatr z polskich Sudetów !
Byliśmy tak blisko, choć z naszego miejsca Domu Turysty nie było widać, więc nie mogliśmy sobie pomachać łapkami 🙂

TATRY Z MAŁOPOLSKIEGO

23
0
Podziel się z innymi swoim komentarzem!x