Najdalszy widok z Warszawy - Łódź oddalona o 114 km ( to rekord z woj. mazowieckiego) a także osiedla Skierniewic, Wyszkowa, Żyrardowa, kominy rafinerii w Płocku, Elektrownia Kozienice oraz turbiny wiatrowe w okolicach Radomia i wiele innych odległych obiektów.

Zdjęcia przedstawiają:  Łódź, Płock, Elektrownia Kozienice, Skierniewice oraz inne dalekie obiekty
Miejsce: taras widokowy Varso Tower, Warszawa, woj. mazowieckie
Wysokość obserwatora:    344 m.n.p.m.  = 114  m.n.p.m. (wysokość terenu)  + 230 m.n.p.t. (wysokość tarasu nad poziomem terenu)
Data: 02.06.2023, godz. 17:20 – 19:35
Autorzy: Paweł Kłak, Łukasz Wawrzyszko
Aparat: Canon 1100D + Sigma 150-500 mm (P. Kłak), Canon 77D + Tamron 150-600 mm G2 i Sony RX100 M3 (Ł. Wawrzyszko)

Opis:Obserwacja oddalonej o 114 km  Łodzi z tarasu widokowego Varso Tower   to najdalszy naziemny widok z Warszawy oraz z woj. mazowieckiego, jaki udało się sfotografować.  Do tej pory najdalszą fotografią tego typu była obserwacja Elektrowni Kozienice z około 70 km z Pałacu Kultury i Nauki.   Z Varso Tower można obserwować obiekty położone dalej niż 70 km. Widocznych jest przynajmniej kilkanaście takich obiektów. Poza wspomnianą Łodzią, dostrzeżemy między innymi kominy rafinerii w Płocku, a także szereg turbin wiatrowych rozmieszczonych w okolicach Radomia, Płocka i Łodzi.  Z Varso widoczne są budynki i obiekty Skierniewic (w odległości około 63-65 km), Żyrardowa (około 43 km), Grodziska Mazowieckiego (około 30 km) oraz Pruszkowa (około 15 km). To oznacza, że z budynków w tych miastach można dostrzec warszawskie wieżowce. Co ciekawe dla większości tych miast są to rekordowe obserwacje – tzn. są to najdalsze fotografie obiektów z tych miast  –  dotyczy to Łodzi , Skierniewic, Płocka.

Z tarasu Varso Tower rozciągają się zapierające dech widoki zarówno te bliskie jak i dalekie. Z tej imponującej wysokości można podziwiać panoramiczną mozaikę miasta, gdzie historyczny Pałac Kultury i Nauki kontrastuje z nowoczesnymi wieżowcami Śródmieścia i Woli a także malownicze krajobrazy miasta przez które przepływa Wisła. W oddali widać otwarte przestrzenie a także rozległą Puszczę Kampinoską.
Daleko na horyzoncie można dostrzec oddalone o kilkadziesiąt kilometrów obiekty, które zaznaczone są na poniżej mapie.

Odległość do widocznych obiektów:

 • komin elektrociepłowni EC-4 w Łodzi 113,6 km
 • kominy rafinerii w Płocku 98,7 km
 • komin Cukrowni Glinojeck 84,2 km
 • wieża radiowa w Łowiczu 73,1 km
 • Elektrownia Kozienice 69,9 km
 • Skierniewice ok. 65 km
 • komin PEC w Płońsku 61,1 km
 • maszt RON Skierniewice/Bartniki 57,5 km
 • Wyszków ok. 52 km
 • Żyrardów ok. 43 km
 • zamek w Czersku 34,1 km

Elektrownie wiatrowe w okolicach miejscowości:

 • Bonarów k. Rogowa 85 km
 • Czerniewo k.Płocka 83,7 km
 • Woźniki k.Płocka 83,6 km
 • Witkowo k. Raciąża 83,6 km
 • Słupia k. Rogowa 80,4 km
 • Jedlińsk k. Radomia 79,1 km
 • Małoszewo k. Płocka 77,7 km
 • Wysokienice k. Rawy Mazowieckiej 75,8 km
 • Sokół k. Garwolina 70,6 km
 • Korytnica k. Węgrowa 65,1 km
 • Wycinki k. Płońska 60,8 km
 • Poczernin k. Płońska 52,5 km
 • Mszczonów 42,5 km

Teraz czas na zdjęcia samego wieżowca Varso Tower .

Zanim przejdziemy do szczegółowych opisów obserwowanych obiektów przedstawmy trochę faktów na temat punktu obserwacyjnego.

Varso Tower mierzący 310 m jest najwyższym budynkiem w Polsce i w Unii Europejskiej. Jego wyraźna sylwetka dominuje nad centralnym obszarem stolicy, rządząc panoramą miasta oraz okolicy.  Od początku jego budowy trwały dywagacje co z niego można zobaczyć oraz skąd  można go dostrzec. Jego obecność zauważalna jest z odległości kilkudziesięciu kilometrów. W maju 2023 r. wykonałem (Paweł Kłak) najdalsze zdjęcie Varso – z ponad 150 km –  z Gór Świętokrzyskich. Brakowało jednak zdjęć z samego Varso. Na dachu wieżowca,  230 metrów nad poziomem gruntu, znajduje się taras widokowy. To miejsce leży dwukrotnie wyżej niż trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki. Chociaż taras ten nie został jeszcze oficjalnie udostępniony, zezwolenie na wejście uzyskaliśmy (Paweł Kłak i Łukasz Wawrzyszko)  dzięki uprzedniej zgodzie właściciela budynku – firmie HB Reavis , za co serdecznie dziękujemy. Wjazd na szczyt wieżowca odbywa się panoramiczną widną, zlokalizowaną na jego elewacji. Prędkość jaką osiąga winda to 8 metrów na sekundę co prawdopodobnie czyni ją najszybszą windą w Polsce.

Najwyższy budynek UE – Varso Tower widoczny z dworca Warszawa Zachodnia. Fot. Łukasz Wawrzyszko
Varso Tower widoczny z al.Jana Pawła II. Fot. Paweł Kłak.
Zbliżenie na taras widokowy, który znajduje się poniżej iglicy oraz 230 metrów nad poziomem terenu. Fot.Łukasz Wawrzyszko.
Taras widokowy Varso Tower. Fot. Łukasz Wawrzyszko.

Przejdźmy do zdjęć Warszawy z najwyższego tarasu widokowego w mieście –  Varso Tower.

Widok z Varso Tower w stronę Pałacu Kultury i Nauki oraz wieżowca Złota 44. Fot. Paweł Kłak.
Widok z Varso w kierunku Starego Miasta w Warszawie. Fot. Łukasz Wawrzyszko.
Widok z Varso Tower w kierunku ronda ONZ w Warszawie. Fot. Łukasz Wawrzyszko
Zielone tereny Zespołu Stacji Filtrów, w oddali można zauważyć Lotnisko Chopina na Okęciu oraz Ursynów. Fot. Paweł Kłak.
Widok z Varso Tower w dół – Warszawa Centralna oraz Centrum LIM (budynek hotelu Marriott). Fot. Łukasz Wawrzyszko
W kierunku wschodnim widać Stadion Narodowy, dalej po lewej Ciepłownię Kawęczyn z najwyższym warszawskim kominem, a bliżej po prawej Aleje Jerozolimskie. Fot. Łukasz Wawrzyszko
W kierunku zachodnim widzimy budynki w otoczeniu ronda Daszyńskiego, od lewej: Warsaw Hub, Skyliner, Warsaw Unit, Generation Park, Warsaw Spire. Fot. Łukasz Wawrzyszko

 

Teraz pora na naprawdę dalekie widoki czyli to, co jest widoczne w oddali na horyzoncie.

Choć jakość zdjęć może nie być najlepsza, ze względu na panujące warunki pogodowe tego dnia, to w tego typu fotografii zdobywanie odległych widoków, które kiedyś wydawały się niemożliwe do uwiecznienia, stanowi istotę tego wyjątkowego rodzaju fotografii.

 

Łódź i okolice

 

Z Warszawy można dostrzec miasto Łódź!  Najdalszym obiektem widocznym w standardowych warunkach atmosferycznych jest komin elektrociepłowni EC-4 zlokalizowany właśnie w Łodzi, oddalony o 113,6 km. Ten imponujący komin, mierzący 264 metry wysokości, znajduje się na Widzewie, w południowo-wschodniej części miasta. Jest on nie tylko znaczącym elementem panoramy Łodzi, lecz także najwyższą budowlą w tym mieście. Jego widok z Varso jest ukierunkowany poprzez Aleje Jerozolimskie, zwłaszcza przez ich najdłuższy odcinek widoczny w kierunku zachodnim.

 

Widok z Varso w kierunku południowo-zachodnim. W dolnej części, po prawej stronie, można dostrzec Al. Jerozolimskie, a daleko na horyzoncie widać charakterystyczny komin w Łodzi. Fot. Ł. Wawrzyszko.

 

Najdalszy widok z polskiej stolicy. Komin EC-4 w Łodzi -113,6 km widziany z tarasu Varso Tower w Warszawie. Na pierwszym planie Pruszków. Daleko na horyzoncie widoczna również turbina wiatrowa w Bonarowie. Fot. Paweł Kłak.
Komin EC-4 w Łodzi. Po lewej widoczny jest charakterystyczny blok przy ul. Radziejowskiej 1 w Żyrardowie (42,9 km). Fot. Łukasz Wawrzyszko.

 

Skierniewice, Żyrardów ,Grodzisk Mazowiecki, Pruszków

Z Varso widoczne są budynki i obiekty Skierniewic (w odległości około 63-65 km), Żyrardowa (około 43 km), Grodziska Mazowieckiego (około 30 km) oraz Pruszkowa (około 15 km). To oznacza, że z budynków w tych miastach można dostrzec warszawskie wieżowce.

Skierniewice oraz Żyrardów widziane z Warszawy. Fot. Paweł Kłak.
Panorama Skierniewic (ok. 63-65 km) z tarasu Varso w Warszawie. Fot. Łukasz Wawrzyszko
Panorama na południowy zachód z oznaczeniami obiektów i miast ( Łódź, Skierniewice ,Żyrardów, Pruszków,Grodzisk Mazowiecki). Fot. Łukasz Wawrzyszko

Na horyzoncie, po lewej stronie łódzkiego komina, znajduje się Farma Wiatrowa Słupia (około 80 km).

Na pierwszym planie Pruszków, za nim Grodzisk Mazowiecki , a w oddali na horyzoncie farma wiatrowa Słupia w okolicy Lipiec Reymontowskich. Fot. Paweł Kłak

Płock i okolice

Zwróćmy teraz nasz wzrok na północny zachód – w odległości daleko ponad lasami Puszczy Kampinoskiej można zobaczyć dwa kominy rafinerii w Płocku. Na prawo od nich unosi się obłok kondensacyjny, pochodzący z kolejnego, niższego komina, który ukryty jest za drzewami. Ta odległość sięga 98,7 km. Nieco dalej w kierunku prawej strony wznoszą się dwie turbiny wiatrowe w miejscowości Małoszewo (77,7 km). Na lewej stronie, nieco bardziej oddalonych od azymutu kominów, można dostrzec komin byłej cukrowni w Małej Wsi (66,2 km).

Jako wyznacznik orientacyjny warto wskazać wieżowiec Warsaw Spire, z dwiema charakterystycznymi iglicami – Płock znajduje się po prawej stronie tego wieżowca.

Płock znajduje się po prawej stronie Warsaw Spire (na zdjęciu tez z podwójną iglicą). Fot. Łukasz Wawrzyszko
Panorama w kierunku Płocka pomiędzy Warsaw Spire oraz Warsaw Trade Tower. .Widoczne lasy Puszczy Kampinoskiej. Fot. Paweł Kłak
Widok z wieżowca Varso. Kominy rafinerii w Płocku (ok. 100km), a na prawo obłok kondensacyjny pochodzący z kolejnego, niższego komina. Po prawej turbiny wiatrowe Małoszewo k.Płocka. Fot. Łukasz Wawrzyszko.
Turbiny wiatrowe w okolicy Płocka i msc. Czerniewo i Woźniki – 84 km. Fot. Paweł Kłak

 

Łowicz

Pomiędzy Łodzią a Płockiem widać najwyższy punkt Łowicza, jakim jest wieża radiowa przy ul. Seminaryjnej (73,1 km). Fot. Łukasz Wawrzyszko.

El.Kozienice, Zamek w Czersku i G.Kalwaria

Elektrownia Kozienice jest najbardziej rzucającym się w oczy obiektem, położonym w odległości ponad 50 km od Warszawy. Widoczna gołym okiem, wyróżnia się ogromną chłodnią kominową o imponującej wysokości 185 m i szerokości podstawy 146 m. Obok niej można dostrzec kilka sąsiednich kominów, a ich majestatyczność podkreślają unoszące się nad nimi obłoki kondensacyjne. Najdalszy komin, widoczny na tym widokowym zdjęciu, znajduje się w odległości 69,9 km. Około 400 m dalej, wznosi się najwyższy komin elektrowni, osiągający 200 m wysokości. Jednak patrząc od strony Varso, ten komin znajduje się dokładnie za chłodnią kominową i zasłania go obłok skroplonej pary.

Odległa o blisko 70 km – Elektrownia Kozienice widoczna jest gołym okiem z tarasu widokowego Varso Tower. Fot. Paweł Kłak
Elektrownia Kozienice widziana z Warszawy. Fot. Paweł Kłak.

Po lewej stronie elektrowni widnieją trzy wieże zamku w Czersku (34,1 km), a nieco bliżej zabudowania Góry Kalwarii.

Widok z Warszawy na Zamek w Czersku i Górę Kalwarię. Fot. Łukasz Wawrzyszko.

 

Okolice – Karczewa, Osiecka, Garwolina, Deblina

Kierujemy teraz wzrok w kierunku południowo-wschodnim – wyróżnia się w nim komin w Karczewie, oddalony o 24,9 km. Po prawej stronie komina ukazuje się fragment Wisły w rejonie ujścia Świdra, a dalej w oddali możemy zobaczyć kościół w Osiecku (w odległości 40,8 km). Bezpośrednio przy kościele powinien być widoczny maszt RTCN Ryki, oddalony o ponad 94 km, jednak w tym przypadku nie dał się dostrzec. Na prawo od Osiecka daleko na horyzoncie ujrzymy turbinę wiatrową w Sokole (70 km)  znajdującą się w okolicach Garwolina i  leżącym już  w woj.lubelskim Dęblinem –

Karczew, Osieck i Wisła w okolicy ujścia Świdra. Widok z Warszawy. Fot. Łukasz Wawrzyszko.
Turbina wiatrowa w Sokole między Garwolinem a Dęblinem widziana z Warszawy z dystansu 70 km. Fot. Paweł Kłak

Mszczonów.

Kierunek południowo-zachodni. Możemy zobaczyć industrialne budynki Mszczonowa wraz z dwiema turbinami wiatrowymi (w odległości 42,5 km), a w tle dostrzec farmę wiatrową koło Wysokienic, leżącą na zachód od Rawy Mazowieckiej.

Industrialne budynki Mszczonowa wraz z dwiema turbinami wiatrowymi. Fot. Lukasz Wawrzyszko.

Okolice Radomia.

 

Turbiny wiatrowe w okolicach Jedlińska k.Radomia widziane z Warszawy. Odległość do 79,1 km. Fot. Łukasz Wawrzyszko.

Płońsk, Wyszków, Radzymin, kierunek północny.

W odległości 61,1 km wznosi się komin elektrociepłowni w Płońsku. Po prawej stronie możemy dostrzec turbinę wiatrową w Witkowie, niedaleko Raciąża (83,6 km), a po stronie lewej rozpościerają się wiatraki w Poczerninie (52,5 km). Fot. Łukasz Wawrzyszko.
Komin Cukrowni Glinojeck (84,2 km) oraz turbiny wiatrowe w miejscowościach Biele i Wycinki (60,2-60,9 km) widziane z Warszawy. Fot. Łukasz Wawrzyszko.
Widok z Warszawy w kierunku północnym, Wyszków, bliżej widoczne są kościoły w Dąbrówce, Radzyminie oraz Marki. Fot. Łukasz Wawrzyszko.

 

Farma Wiatrowa Korytnica k. Węgrowa – odległość od 53,2 do 65,1 km. Fot. Łukasz Wawrzyszko.

Wyzwania.

Jednak to nie wszystko, co możemy dostrzec na horyzoncie z  Varso.  W lepszych warunkach możliwe jest dostrzeżenie masztów radiowo-telewizyjnych w Rykach (w odległości 94,6 km) oraz w Kozłowcu koło Przysuchy (101,1 km).  W warunkach nocnych i niestandardowej refrakcji oraz silnej inwersji powinno być możliwe dostrzeżenie odległego o ponad 150 km RTCN Święty Krzyż  wraz z zarysem Gór Świętokrzyskich.Innym wyzwaniem jest zdjęcie odległego o 149 km a  znajdującego się pomiędzy Łodzią a Kaliszem nadajnika  RTCN Zygry.

Podsumowanie.

Podsumowując,  obserwacje  z tarasu Varso Tower dostarczyły niezwykłych wyników. Zdobycie najdalszego naziemnego widoku z Warszawy i województwa mazowieckiego, potwierdzenie zdolności obserwacyjnych wieżowca oraz uwiecznienie odległych obiektów stanowiły główne osiągnięcia. Varso Tower okazał się punktem obserwacyjnym o imponującej skali, pozwalającym dostrzec obiekty i krajobrazy z odległości przekraczającej kilkadziesiąt kilometrów.  Otwarcie tarasu dla publiczności w przyszłości obiecuje fascynujące widoki, a nasze zdjęcia wskazały na jego ogromny potencjał jako punktu obserwacyjnego.

 

Dziękujemy jeszcze raz właścicielowi budynku Varso – HB Reavis za udostępnienie tarasu widokowego.

PS. Po ukazaniu się tego tekstu tematem zainteresowały się ogólnopolskie media.

Medialne doniesienia o obserwacji.

 

Tekst: Paweł Kłak

Zdjęcia : Paweł Kłak , Łukasz Wawrzyszko

Relacja Łukasza na stronie https://dalekiehoryzonty.pl/2023/08/dalekie-obserwacje-z-varso-tower/