Zdjęcia przedstawiają: RTCN Lublin – Piaski 51°07’49.7″N 22°52’13.1″E
Miejsce: Święty Krzyż, woj. świętokrzyskie
Wysokość obserwatora: 583 m.n.pm.
Odległość: 130,7 km
Czas: 09.05.2023 ( o wschodzie i po zachodzie)
Autor: Paweł Kłak
Sprzęt: Canon 1100D + Sigma 150-500 mm
Opis: Wieża nadawcza RTCN Lublin Piaski, mierząca ponad 340 metrów, jest najwyższym obiektem województwa lubelskiego. Przez długi czas była celem obserwacji z odległego o ponad 130 km Świętego Krzyża. Niestety nawet przy sprzyjających warunkach pogodowych w ciągu dnia, wieżę było trudno dostrzec zarówno z ziemi, jak i z klasztornej wieży widokowej. Problemy wynikały z dużej odległości (ponad 130 km) między tymi obietkami oraz z niewielkich rozmiarów masztu – jego szerokość wynosi jedynie 3 metry. Ostatecznie po wielu próbach maszt RTCN Piaski udało się uwiecznić na zdjęciu! I to aż dwukrotnie w ciągu jednego dnia – rano przed wschodem słońca oraz po zachodzie.
O tym co jeszcze widać ze Świętego Krzyża w poście zbiorczym – https://dalekiewidoki.pl/2022/09/widok-z-wiezy-klasztornej-na-swietym-krzyzu.html
Fotorelacja Paweł Kłak.
Kierunek wyznacza Cementowania Ożarów. By ją znaleźć sprzed klasztoru należy znaleźć lukę między gałęziami drzew i krzewów. Gdy już znajdziemy Cementownię to od najwyższego komina Ożarowa przesuwamy obiektyw o 3,5 stopnia w lewo. Tam daleko na horyzoncie powinien znajdować się maszt. Pomocne może też być odnalezienie masztu BTS oraz szkoły podstawowej w Szwarszowicach, szukany maszt znajduje sie na lewo od ich azymutu.