Czy z Kielc widać Tatry? Tak. Z których osiedli jest to możliwe? Czy widać je tylko z wieżowców czy też z gruntu? A z wieży klasztornej na Karczówce? Zapraszam do lektury.

Z Gór Świętokrzyskich i z okolic Kielc można dostrzec Tatry. Takie zdjęcia znajdziemy na naszej stronie w kategorii Tatry z Kielecczyzny. To największa baza tego typu zdjęć z regionu świętokrzyskiego.

Czy takie dalekie widoki możliwe są ze stolicy regionu? Czy z Kielc widać Tatry? Odpowiedź brzmi – tak , ale tych miejsc jest niewiele.

Co stanowi główną przeszkodę?

Z osiedli północnych i centralnych dalekie widoki na południe są utrudnione, ponieważ zasłaniają je górzyste wzniesienia należące do pasm- Dymińskiego, Posłowickiego, Zgórskiego. Ze wspomnianych wzniesień ( Telegraf, Hałasa, Biesak, Pierścienica ) widok na południe też jest niemożliwy bo wierzchołki są zalesione. Z osiedli skrajnie południowych (Dyminy, Posłowice) czyli tych „za górami” Dymińskimi , Posłowickimi przeszkód na południe nie ma, ale i wysokość obserwatora z tych miejsc jest niższa niż np. z Gór Świętokrzyskich czy z osiedli północnych w Kielcach.

Miejsca obserwacji.

Jednak tak jak wspomniałem na wstępie, miejsca z widokiem na Tatry istnieją co potwierdzają symulacje jak i (co najważniejsze) wykonane fotografie. Zobaczmy z których punktów, osiedli w mieście takie obserwacje zostały zrobione, a także przeanalizujmy skąd teoretycznie można je jeszcze wykonać?

Osiedle Świętokrzyskie.

Osiedle położone w północno-wschodniej części Kielc jest najwyżej umiejscowionym osiedlem mieszkalnym mieście (znajduje się na wysokości ok. 340 m n.p.m.).

Tatry z osiedla Świętokrzyskiego w Kielcach widać z kilku bloków. Widoczne też są Beskidy np. Babia Góra. Gdyby nie Pasmo Dymińskie na lini widzenia – Tatry widoczne byłyby z całego osiedla.

Potwierdzone zdjęciami obserwacje wykonano z bloków 107, 111 oraz 113 przy ulicy Jeziorańskiego i Daszyńskiego.

Tatrzańskie szczyty teoretycznie powinny też być widoczne z kilku innych bloków ( od bloków 83 i 85 przy Biedronce , z bloku 109, aż do bloków w pobliżu minidworca np. z bloku 123 ) z mieszkań z których jest widok na południe.

Czy z osiedla Świętokrzyskiego można zrobić zdjęcie z gruntu? Teoretycznie tak – np. z boiska SP33 (ale tylko w przypadku zwiększonej refrakcji atmosferycznej) oraz z parkingu przy restauracji Markowe Bistro przy minidworcu – pinezka do lokalizacji . Z tych miejsc wierzchołki Tatr będą tylko delikatnie wystawać powyżej lini horyzontu. Tych miejsc z gruntu mogłoby być więcej, ale gęsta zabudowa osiedla uniemożliwia tego typu obserwacje.

Jak znaleźć dokładny kierunek obserwacji z osiedla Świętokrzyskiego?

Należy odnaleźć znany wszystkim w Kielcach Telegraf . Następnie wzrok skierować delikatnie w lewo w kierunku „opadającego ” wzniesienia Telegrafu. Na obniżeniu terenu będą widoczne zabudowania domków jednorodzinnych osiedla Bukówka oraz nadajnik BTS z ul. Wojska Polskiego na Bukówce. Uwaga! Nie chodzi o maszt na górze Telegraf ale o nadajnik BTS na Bukówce – gołym okiem jest on widoczny na horyzoncie jak „patyk”;)

O nadajniku BTS z Bukówki wspominam nieprzypadkowo. Jest on dobrym punktem odniesienia do identyfikacji samych Tatr a także poszczególnych szczytów.

Z bloków 83,85 , 107, 109, 111, 113 Tatry będą widoczne na prawo od nadajnika BTS. Z bloków położonych bardziej na wschód czyli bliżej Minidworca ZTM Tatry będą ” przesunięte” i wierzchołki pojawią się po lewej stronie od wspomnianego nadajnika.

Widok na południe z bloku 107 przy ulicy Daszyńskiego na os. Świętokrzyskim. Tatry na horyzoncie powinny być widoczne na pomiędzy nadajnikiem na Bukówce a górą Telegraf.

Potwierdzone zdjęcia Tatr z os. Świętokrzyskiego.

Pierwsze zdjęcie to widok na południe z bloku 107 przy ulicy Daszyńskiego na os. Świętokrzyskim. Fotografia wykonana 30 września 2018 r. przez fotografa posługującego się nickiem „Kopernik”. W celu lepszego uwydatnienia szczytów zdjęcie przeszło intensywną obróbkę cyfrową.

30 września 2018 roku. Tatry widziane z bloku 107 przy ulicy Daszyńskiego na os. Świętokrzyskim. fot. Kopernik.

Kolejne zdjęcia są autorstwa osoby posługującej się pseudonimem J.K. Tatry widoczne były z 8 piętra bloku 113 na os. Świętokrzyskim.

17 marca 2019 r. Tatry widoczne z os.Świętokrzyskiego w Kielcach. Fot. J.K.

17 marca 2019 r. Tatry widoczne z os.Świętokrzyskiego w Kielcach. Fot. J.K.
8 grudnia 2019 r. Tatry widoczne z os.Świętokrzyskiego w Kielcach. Fot. J.K. Tatry widoczne na horyzoncie na lewo od góry Telegraf.
8 grudnia 2019 r. Tatry widoczne z os.Świętokrzyskiego w Kielcach. Fot. J.K.
7 listopada 2021. Tatry widoczne z os.Świętokrzyskiego w Kielcach. Fot. J.K.

7 listopada 2021. Tatry widoczne z os.Świętokrzyskiego w Kielcach. Fot. J.K.

Co ciekawe tego samego dnia 7 listopada 2021 z tego samego bloku 113, ale pìętro niżej wykonano fotografię Tatr telefonem Oppo przez Mateusza Wojtasika.

7 listopada 2021 roku. Tatry widziane z bloku 113 przy ulicy Jeziorańskiego na os. Świętokrzyskim w Kielcach. fot. Mateusz Wojtasik.

Kolejne zdjęcie to widok z bloku 111 przy ulicy Jeziorańskiego. Blok ten wraz z łączonym z nim 109 jest najwyżej położonym blokiem w Kielcach. Fotografia wykonana 27 marca 2022 r. aparatem Panasonic DMC-TZ80 przez Mirosława Kołodzieja. Symulacja dla tej obserwacji w linku

27 marca 2022 roku. Tatry widziane z bloku 111 przy ulicy Jeziorańskiego na os. Świętokrzyskim w Kielcach. fot. Mirosław Kołodziej. Panasonic DMC-TZ80 – ogniskowa eq. 35mm – 537 mm.

27 marca 2022 roku. Tatry widziane z bloku 111 przy ulicy Jeziorańskiego na os. Świętokrzyskim w Kielcach. fot. Mirosław Kołodziej. Opis szczytów.

Osiedle Dyminy

Przejdźmy teraz do osiedli południowych – Dyminy. Z tego osiedla kóre ma charakter przemyslowo-mieszkaniowy wykonano kilkukrotnie zdjęcie Tatr. Miejsca obserwacji znajdują się w pobliżu ulicy Weterynaryjnej.

Pierwsze zdjęcia są autorstwa Krzysztofa Gołębiaka wykonane 30 września 2018 r ( tego samego dnia są zdjęcia z os. Świętokrzyskiego) oraz znacznie lepsze 1 października 2019 r.

30 września 2018 roku. Tatry widziane z południa Kielc, okolice ul. Weterynaryjnej. fot. Krzysztof Gołebiak.

1 października 2019 roku. Tatry widziane z południa Kielc, okolice ul. Weterynaryjnej. fot. Krzysztof Gołebiak.

Widoczny na zdjęciach kościół można wkomponować w jeden kadr z Tatrami. Pokazał to 15 marca 2020 r. Paweł Zarzycki. Zdjęcie wykonane z okolic ul. Weterynaryjnej.

15 marca 2020 r. Kościół w Dyminach na tle Tatr. Fot. Paweł Zarzycki.

Kolejne zdjęcia zostały wykonane o poranku 6 czerwca 2020 r. przez Michała Gumowskiego. Ogromną rolę w obserwacji dziennej odegrało albedo – odbicie światła od zaśnieżonych szczytów Tatr.

6 czerwca 2020 roku. Tatry widziane z południa Kielc, okolice ul. Weterynaryjnej. fot. Michał Gumowski.

Zbliżenie na Tatry. 6 czerwca 2020 roku. Tatry widziane z południa Kielc, okolice ul. Weterynaryjnej. fot. Michał Gumowski.

Tatry zarejestrowane zostały też w podczerwieni 14 marca 2023 godzina 10.

14 marca 2023r. Tatry w podczerwieni w środku dnia z Dymin. Fot.Paweł Kłak

Skąd jeszcze z Kielc teoretycznie widać Tatry?

Czy są jeszcze w Kielcach miejsca ( poza wymienionymi wcześniej) skąd można uchwycić najwyższe pasmo Karpat?

Takie miejsca według symulacji widoczności to:

1. Osiedle na Stoku- z bloków granicznych z os. Świętokrzyskim np. blok 133.

2. Dyminy- poza wspomnianą ul. Weterynaryjną, okolice ul. Łanowej, ul. Przyłogi.

Zasięg widoczności Tatr z Dymin za mapą dalekiehoryzonty.pl

3. Posłowice – na północ od zabudowań czyli na południowych zboczach Biesaku.

Zasięg widoczności Tatr Posłowic za mapą dalekiehoryzonty.pl

4. Wieża klasztorna na Karczówce.

Wieża widokowa jest jedną z największych atrakcji miasta. Widoki z niej są rozległe , ale czy widać z niej Tatry ? Programy do symulacji pokazują że wierzchołki Tatr powinny ledwo wystawać nad horyzontem. Niestety modele terenu wykorzystywane w tych „automatycznych” symulacjach nie uwzględniają naturalnych przeszkód takich jak lasy. Dlatego analizę widoczności musiałem zrobić ręcznie, z wykorzystaniem najbardziej dokładnego modelu terenu w Polsce , który takie przeszkody uwzględnia tj. NMPT z groportalu. Na lini widzenia z Karczówki na azymucie tatrzańskich światło trafia w lasy rezerwatu i wzniesienia Biesak. Z pomocą może przyjść refrakcja atmosferyczna odpowiedzialna za zakrzywienie promieni światła. Teoretycznie więc obserwacja Tatr z wieży klasztornej na Karczówce jest możliwa w sprzyjających warunkach. Widok nie będzie spektakularny dla oka, bardziej dla koneserów tematu. Pojedyncze wierzchołki będą ledwo wystawały znad lub spomiędzy drzew rezerwatu Biesak.

Jak i kiedy wykonać zdjęcia Tatr z Kielc?

O tym wkrótce w przygotowywanym przeze mnie poradniku, który pojawi się na tej stronie.