Zdjęcia przedstawiają: Karkonosze, Sudety
Miejsce: Ignaców, gmina Kobyla Góra, pow. ostrzeszowski, woj.wielkopolskie. 51.367972, 17.878194
Wysokość obserwatora: 278 m n.p.m.
Odległość (WGS84) : Luční hora – 169,7 km Śnieżka – 165,6 km
Czas: 3 listopad 2024
Autor: Radosław Karwacki
Sprzęt: Canoan 7D Mark II Sigma 150-600 (C)
Mapa:
Mapa obserwacji wygenerowana w Google Maps za pomocą narzędzia.
Opis: Kilkanaście lat temu, w 2012 roku, na forum astropolis.pl poruszono temat możliwości obserwacji Śnieżki z województwa wielkopolskiego. Wśród potencjalnych miejsc wymieniono wzniesienia w okolicach wsi Ignaców i Parzynów. Analizując azymut obserwacji w kierunku Śnieżki z tego miejsca, rozważano możliwość uchwycenia momentu, gdy Słońce zachodzi za najwyższym szczytem Karkonoszy i Sudetów. Obserwacja nie wymaga wprawdzie zwiększonej refrakcji atmosfesferycznej, jednak dystans prawie 170 km z terenu nizinnego jest duży co sprawia że obserwację można zaliczyć do trudnych. Na uchwycenie Karkonoszy z tego miejsca nie trzeba było jednak długo czekać. – wykonana została w 2013 roku,
Realizacja projektu, w którym tarcza słoneczna zachodzi za Śnieżką, udała się jednak dopiero w listopadzie 2024 roku. To właśnie ta obserwacja prezentowana jest w niniejszym wpisie. Autorem fotografii jest Radosław Karwacki, który, co ciekawe, był także autorem wspomnianego wpisu na forum astropolis. Warto dodać, że na zdjęciach uchwycono również szczyt Luční hory w czeskiej części Karkonoszy. Odległość do tego szczytu wynosi 169,8 km, co stanowi rekord naziemnych dalekich obserwacji z terenu województwa wielkopolskiego.
Przejdźmy do relacji opisowej i zdjęciowej autora zdjęć Sudetów z Wielkopolski z 3 listopada 2024 r Radosława Karweckiego:
Szczyt pojawił się na zdjęciach na kilka minut przed zachodem, gdy Słońce podbiło kontrast, i pozostał widoczny ok. 10 minut po zachodzie Słońca – widok był wspaniały a Śnieżkę było widać jak na dłoni gołym okiem. Przez lornetkę 10×50 naprawdę można było cieszyć oczy widokiem!
Na koniec ciekawostka. Teoretycznie możliwa jest obserwacja Śnieżki nawet z Poznania a dokładnie z komina EC Karolin. Oczywiście widok jest możliwy też w drugą stronę co byłoby „łatwiejsze” czyli światła komina EC Karolin ze Śnieżki.