Busko-Zdrój pod Łysicą? Zamek w Wiśniczu u stóp Łysej Góry? Tak! Dalekie widoki Gór Świętokrzyskich z Beskidu Wyspowego.

Zdjęcia przedstawiają:  Góry Świętokrzyskie , Busko-Zdrój , Wiślica.
Miejsce: wieża widokowa  na szczycie Kamionna w Beskidzie Wysokim
Wysokość obserwatora: 801 m n.p.m. + 29 m. wieża widokowa
Odległość: Łysa Góra 128,9; Łysica 128,8 km; Busko-Zdrój 80 km; kolegiata w Wiślicy 66km; turbiny wiatrowe w Koszycach 47km.
Czas:  29 marca 2024 r.
Autor: Dominik Rogóż
Sprzęt: Panasonic DC-GH5
Opis:  Kamionna w Beskidzie Wyspowym mierzy 801 metrów wysokości. Znana jest również pod innymi nazwami: Makowica, Jeziernik lub Patria. Jej stoki znajdują się w obrębie kilku miejscowości: Kamionna, Makowica, Młynne, Laskowa, Rozdziele i Żegocina. Roztaczają się stąd piękne widoki, a to wszystko dzięki temu, że Kamionną ozdobiła nowa wieża widokowa. Wieża na Kamionnej ma 29 metrów wysokości i jest obecnie najwyższą wieżą widokową Beskidu Wyspowego. Można z niej oglądać rozległą panoramą 360 stopni. Nas interesuje kierunek północny.

Warunki 29 marca 2024 o poranku były tak dobre, że można było obserwować Tatry  z Gór Świętokrzyskich gołym okiem nawet z 200 km. 

O ile ten motyw w dalekiej fotografii jest częsty , tak rzadko widujemy obraz w kierunku północnym.  Na szczęście Dominik Rogóż będąc tego dnia na wieży widokowej na szczycie Kamionna w Beskidzie Wyspowym skierował aparat w kierunku Gór Świętokrzyskich. Oto efekty. Zacznijmy od szerokiego kadru.

Teraz czas na zbliżenia.  Busko-Zdrój u stóp Łysicy.

Zbliżenie na Busko-Zdrój oraz Łysicę. Fot. Dominik Rogóż

Zamek w Wiśniczu u stóp Łysej Góry.

Zbliżenie na Zamek w Wiśniczu oraz Łysą Górę. Widoczny jest nadajnik RTCN Św. Krzyż oraz klasztor świętokrzyski. Fot. Dominik Rogóż

Teraz kadry w pionie.

Łysica i Busko-Zdrój widziane z Beskidu Wyspowego.
Busko-Zdrój widziane z Beskidu Wyspowego.
Zamek w Wiśniczu i Łysa Góra widziane z Beskidu Wyspowego.