Zdjęcia przedstawiają: Tatry Wysokie
Miejsce: Pietroasa (1201 m) Negrești-Oaș, county Okręg Satu Mare, Rumunia https://mapy.cz/s/nafokemelu
Wysokość obserwatora: 1201 m. n.p.m. ( wysokość podana dla wierzchołka szczytu)
Odległość:  Tatry Wysokie – 293,4 km
Czas: nieznany
Autor: nieznany, zdjęcie udostępnione w serwisie imgbb – https://ibb.co/Zh4Ryjf opis szczytów na zdjęciu – Paweł Kłak

Opis: Obserwacja Tatr ze szczytu Pietroasa w Rumunii to na chwilę obecną najdalsza udokumentowana obserwacja Tatr. Wcześniej pierwsze miejsce zajmowała obserwacja  Łomnicy z Šeráka w czeskich Jesionikach z odległości 249 km (link). Miejsce to (Pietroasa)  było typowane w artykule „Skąd widać Tatry” na stronie dalekiehoryzonty.pl Link  . Jak widać na mapie i zdjęciach lotniczych – szczyt jest ogólnodostępny.  Na punkt widokowy można wjechać samochodem osobowym drogą DC75 o nazwie Strada Luna  ( wskazuje na to nawigacja Google Maps , natomiast na zdjęciach zamieszczonych w sieci widać, że droga ma charakter leśny i najlepiej poruszać się samochodem terenowym (link) ) oraz wyciągiem lub pieszo od dolnej stacji wyciągu.  Zdjęcie Tatr zostało udostępnione w darmowym i publicznym hostingu obrazów – imgbb https://ibb.co/Zh4Ryjf przez nieznanego autora a dodatkowo link umieszczony został na stronie  link   z podpisem Munții Tatra . Sądząc po kolorystyce nieba oraz azymucie Tatr zdjęcie zostało wykonane w okolicach zachodu słońca w okresie wiosenno-letnim. Co ciekawe obserwacja nie wymaga specjalnych wartości współczynnika refrakcji – wystarczy standardowy.

 

Szczyt z którego wykonano zdjęcie Tatr. zdjęcie z mapy lotniczej – mapy.cz / https://mapy.cz/s/nafokemelu

 

IMG-2781
Oryginalne zdjęcie z serwisu ImgBB – autor nieznany / https://ibb.co/Zh4Ryjf

 

Widok na Tatry z Rumunii. Na pierwszym planie jezioro Lacul Călinești , w oddali na horyzoncie Łancuch Tatrzański oddalony o około 290 km.

 

Określenie odległości oraz tego co znajduje się na zdjęciu możliwe jest z użyciem symulatorów i generatorów panoram.

https://www.heywhatsthat.com/?view=AWPBCN7T

Symulacja w generatorze panoram Link do symulacja RC0.13

Symulacja panoramy wygenerowana przez program udeuschle.de ze szczytu Pietroasa dla standardowego współczynnika refrakcji RC0.13.

 

Nałożona symulacja na zdjęcie.

 

Opis szczytów. Tatry z Rumunii ze szczytu Pietroasa.

Po analizie zdjęcia i symulacji widzimy , że w jednym kadrze autor uwiecznił wzniesienia Słowacji, Węgier, Rumunii i Ukrainy.