Kilka słów na temat mojej obserwacji Tatr z Góry Chełmo którą można znaleźć na :

https://dalekiewidoki.pl/2021/10/tatry-z-odzkiego.html

Dlaczego obserwacja Tatr z ziemi łódzkiej Góry Chełmo jest szczególna:

– jest to precedens –  nie było wcześniej udokumentowanej obserwacji Tatr z tego miejsca i województwa, a w dodatku obserwacja wykonana  z gruntu

– jest to najdalej wysunięty na północ punkt, z którego wykonano zdjęcie Karpat – 51.057814 N . Według obliczeń i symulacji dalej się nie da przynajmniej  z gruntu
W grę wchodzą tylko obserwacje z obiektów industrialnych jak wiatraki na górze Kamieńsk , a i to nie jest pewne

– bardzo duża odległość 210 km. połączona z bardzo niska wysokością obserwatora  Wszystko ponad 200km już zalicza się do trudnych obserwacji , a z każdym kilometrem ta trudność rośnie diametralnie  gdyż  krzywizna Ziemi sprawia, że im dalej, tym teren coraz szybciej ucieka w dół za horyzontem. 

 
  By to zobrazować odsyłam do mojej  obserwacji Tatr  – 200 km – z Krajna w G.Świętokrzyskich.

 https://dalekiewidoki.pl/2021/05/do-tatry-i-babia-gora-z-krajna-2073-km.html

 

 210 km z G. Chełmo  302 m. n.p.m , łódzkie : ogniskowa 500mm aps-c

 

 

200 km z Krajna  426 m n.p.m , świętokrzyskie  ogniskowa 500mm aps-c

 

 Można tu porównać szczyty oddalone o  200 km i zaobserwować  jak  dużo „niższe” na zdjęciu  są szczyty oddalone dalej  mimo , że ich wysokość jest porównywalna.

– bardzo niska wysokość obserwatora: 302 m. n.p.m.  dla G. Chełmo i 426 m n.p.m. dla  Krajna  .  Czyli różnica wysokości na której znajduje się obserwator około 130m. Musielibyśmy
na Górze Chełmo postawić 130 m wieżowiec czyli około 33 piętrowy , a i tak warunki nie byłyby równe.  Nadal byłyby na korzyść Krajna , między innymi dlatego , że obserwacja z  G.Chełmo  ma inną niedogodność  która wymienię w kolejnym punkcie    

– ogromna różnica azymutów Tatr i zachodzącego słońca .  Jak wiemy zachodzące słońce sprzyja dalekim obserwacjom bo potrafi  ” podświetlić” dalekie obiekty na horyzoncie .    W dniu obserwacji azymuty  zachodzącego słońca – 254° Łomnica  : 170,7°  Lodowy : 171,2° . Różnica ponad 80 stopni.  
Te ponad 80 stopni róznicy to bardzo dużo.  Zachodzące słońce na horyzoncie jest bardzo daleko od Tatr.
Dla przykładu różnica azymutów  ze świętokrzyskiego tego dnia wynosiła około 50 stopni, a np. z  podkarpackiego możliwe są  obserwacje zachodzącego słońca za szczytami Tatr.
Czyli im bardziej na północ i zachód położona lokalizacja obserwatora  tym trudniej wykorzystać potencjał zachodzącego słońca.

– długo oczekiwana przez pasjonatów obserwacji długodystansowych a zarazem niespodziewana.
Symulacje wskazywały , że musi pojawić się refrakcja lub należy podnieść obserwatora o kilkanaście metrów (czyli wspiąć się na przykład na drzewa ).   Wykonano wiele analiz , symulacji , prób.  Czasem uważana była za niemożliwą do wykonania.

Czy refrakcja była standardowa czy nie  jest w trakcie  weryfikacji . Ważne jest to, że obserwację można poprawić  i to z gruntu.

 

 

Symulacja

Program heywhatshat : 

elevation 302m above sea level 302m above sea level

https://www.heywhatsthat.com/?view=NXJ64LP4


 

 

Program udeuschle.de – zoom x10 (dla 315 m)

Chełmo Symulacja x10